Lleyn heade emaomadustega lihalammas

Lleyni lammas annab lihtsa vaevaga palju kena lihakehaga tallesid. Lleyni aretuses on erilist rõhku pandud uttede emaomadustele - kui paljud intensiivse pidamisviisi lihalambatõud on keerulised pidada (ei ole ei head poegima ega hooli liialt tallede kasvatamisest), siis lleyni aretuses on otsitud lihalammast keda oleks lihtne majandada ilma, et väheneks toodang. 
Lleyni lammas on mõistlikult viljakas - aretus on suunatud kaksikute poegimisele. Korraliku ninaesise korral saab utt aastas ilma kõrvalise abita kaksikud talled, kelle ta ka hoolitsedes üles kasvatab. Kui süüa on, siis ületab tallede summaarne eluskaal juba kolmanda elukuu lõpus ema kaalu. Tõule iseloomulik pikk ja kitsas pea on hea selleks, et sellise peakujuga talled tulevad märksa kergemini läbi sünniteede. See vähendab stressi nii poegijal, tallel kui ka lambapidajal.
Lleyni lammas on klassikalise lamba välimusega: valge pea ja jalad, valge vill ning mustad sõrad ja ninaots. Selline lammas on madalmaade kokkuostjate silmis (kes on harjunud tekseli välimikuga) tuttav. Tallede pikk kere ja kenad lihavormid tagavad ka kena kokkuostuhinna. 
Lleyni lammas on aretatud lihalamba tootmise põhikarja uteks. Lihtne poegimine, kõrge viljakus (1,8-2,1 talle ute kohta) ning head emaomadused teevad sellise põhikarja pidamise lihtsaks. Sellise heade emaomadustega ute paaritamisel mõnede intensiivsete lõppjääradega (teksel, suffolk, charollais) annab erakordselt kiire juurdekasvuga ja väga kenade lihavormidega lihakehad. Paaritades lleyni uttesid tekseli jääradega saab väga tekseli välimikuga talled aga palju vähema vaevaga.
Lleyni jäärad sobivad hästi keskmise suurusega uttedele lihatootmise jääraks. Lleyni jääraga saab parandada ka oma karja uttede emaomadusi. Juba 50% lleyni verd uted on märkimisväärselt paremate emaomadustega. Kasutades pikemat aega oma karjas lleyni jäära saab utekarja ajapikku viia lleyni vereseks ning seeläbi tõsta oluliselt oma karja rentaablust.
Lleyni lammas on pika, keskmise peensusega villaga. Selline vill kaitseb lammast meie karmide talvede eest, ning seeläbi saab lambaid soovikorral ka aasta läbi väljas pidada. Hea poegijana ei ole probleemiks ka õues poegimine - hoolitsev ema saab poegimisega kiirelt hakkama, ning lakub talled kiirelt kuivaks. Lleyni lambal ei ole villa pealael ja jalgadel ega udara ümbrises - nii on selliseid lambaid lihtne pügada ja pikk vill ei sega ka tallel udara otsimist.
Lleyni lammas on sobilik paljudesse keskkondadesse ja pidamisviisidesse. Nii kultuurrohumaale kui pool-looduslikule rohumaale. Nii lauta kui õue. Tänu adaptiivsusele ja vähenõudlikusele sobib hästi mahepidamisse. 

Lleyni jäärasid müüme me üksnes 100% veresusega, tõuraamatu A-osa tunnistustega. Jäärad, keda me müüme on läbinud hoolika selektsiooni ning Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu aretusspetsialisti hindamise. Väljavalitud tõujäärad lähevad müüki oma teisel elukevadel - siis kui nad on täiskasvanud ja vahetanud oma esimese paari piimahambaid. Nii saame tõujäärad veel pärast esimest talvitumist (kevadise pügamise ajal) üle vaadata ja hinnata nende konditsiooni. Selline 1,5 aastane jäär on sugujäärada tegus ja suudab oma esimesel "tööaastal" kohe ka uttedega hakkama saada.

Lleyni uted müüme reeglina sügisel, kui talled on võõrutatud. Talled on 100% lleyni veresed ja kantud lleyni tõuraamatu A-osasse. Kõik loomad saavad kaasa tõutunnistuse.

Huvi korral helista tel 53417460 või saada kiri mats@maavillane.ee (Mats Meriste, Hallimäe talu peremees).
Tõsised huvilised on oodatud loomade ja taluga tutvuma kohapeale (ikka ette kokku leppides). Vaata ka lleyni aretajate kodulehte