header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2011
sisujoon

Aretuse pikad teed

viisid mind seekord frankide maale. Seal kasvavad lisaks veiniviinamarjadele (pildil on need õndsad põllulapid näha lõunapoolset mäekülge kaunistamas; õnnestus ka kohalikku veini maitsta) mitmed väga toredad dorperi tõugu jäärad. Euroopa üks parimaid materjale. Dorper on selles mõttes tülikas tõug, et ta on Euroopasse jõudnud peale igasuguste kitsenduste rakendamist, seega ei saa massiliselt uusi loomi juurde tuua. Peamine sissevedu käib Shveitsi kaudu, seepärast on neid ka Saksamaa lõunaosa liidumaades rohkem. Shveitsi tuleb uus materjal jällegi sperma vöi embrüo kujul, et siis seal üles kasvada ja edasi mööda loomulikke teid levida. Ka Saksamaale tuuakse vahel materjali Löuna-Aafrikast sisse. Pisut oli mu seekordne käik seotud ka kunstliku viljastamise erinevate etappide rutiini väljatöötamisega Saksamaa dorperiaretuses.

Professor Seager osutuks selliseks muhedaks ameeriklasest vanameheks (pildil vasakul, paremal on talu peremees), kellele põhjustavad suure osa tööst tema enda sõnul sõjad ja maavärinad - mõlemad tekitavad inimestel palju halvatuse juhtumeid. Ja sel korral on elektroejakulaatoriga spermavötmine olulisel kohal nende noorte inimeste edasise pereelu kvaliteedi tagamisel. Oma hariduselt on ta loomaarst ja tööd alustas ta ka loomadelt sperma vötmisega EE meetodil ning on seda palju edaspidigi teinud, iseäranis metsloomadelt spermavõtmisega on ta mööda maailma ringi rännanud-õpetanud. Viimasel ajal tegeleb ta ka lindudelt sperma võtmisega. Põhitööks ikkagi inimene.

(Kolm selle talu viiest sugujäärast)

Üks oluline põhjus, miks ma nii kaugele sõitsin, oli muidugi ka Rõõmu lambakarja aretus, sest juba sügisel on meil vaja uusi jäärasid ning on viimane aeg jääratoomiseks ettevalmistusi tegema hakata. Kui ma kohale jõudsin, olid masinad juba valmis ja läks spermavõtuks lahti, lisaks tuli siis saadud materjal külmutada ja osaga mõned uted seemendada ja nii kulges päev vaikselt hilisesse õhtusse. Vaid töö kõrvalt sain neid loomi ka aretaja pilguga kaeda. Kuigi aastad on õpetanud, et looma ei tohi vaid silmaga osta, siis seda materjali nähes seal kippus mõistus ikkagi tuhmuma. Väga ilusad lihavad lojused. Muidugi peab teadma, et sakslane kasvatab oma jäärasid oksjoni jaoks omamoodi. Mitte just väga vähese jõusöödaga ja koresöödaks on ka lutsernisilo. See selleks.

(Siin pildil on üks müügijäärade punt, kelledest kaks loodetavasti varsti Eestisse rändavad)

Teisel päeval jõudsime siis ka lammaste müügi - ostuni. See oli päris pikk protsess, mitu korda lauda ja kontori vahet jooksmist. Müügiloomade ülevaatus vaheldumas isade ülevaatuse ja paberites tuhnimisega ema sigimistulemuste kindlakstegemiseks. Lõpuks kulus meil üle poole päeva kolme eriliini looma leidmiseks, kelle emade sigimistulemused ka ostjat rahuldaksid. Ja sinna juurde muidugi kibe hinna vähem- ja enampakkumine. Igatahes jöudsime sinnamaale, et nende kolme looma numbrid üles said tähendatud, hind kokku lepitud ja lõpetasime jutu sellega, et nüüd tuleb ka naiselt luba saada oma kalli hobi elluviimiseks. Kui veterinaarametitega paberid korda saavad ja naiselt loa saan, siis sõidame juuni teises pooles neid loomi ära tooma. Väga üllad loomad - ütleks me naaber.

(Sellel pildil on ühe väljavalitud noorjäära isa, kahjuks pole mõõdupuud kõrval)

Ants

Hannoverist

Kommentaarid

airi kirjutab 31. mai 2011:

Tore, aga palun siis selle üle mõtiskleda ja arutada ka hinna üle. Jõudu .

ants kirjutab 31. mai 2011:

Tehniliselt on kunstlik seemendus ka Eestis vöimalik. Maavillase meriino jääradega kunstliku seemenduse teostamiseks peab Maavillane otsustama, kas nad spermat müüvad ja mis on doosi hind. Edasine on ilmselt kokkuleppel minuga lahendatav. Olen Eestis alates jaanipäevast ja siis on oodata mitmeid arutlus ja asutamise koosolekuid. Vöiks siis uuesti ühendust vötta.

airi kirjutab 31. mai 2011:

Lähen lihtsama vastupanu teed ja kommenteerin helistamise asemel, aga kas oleks võimalik ka Eestis teha kunstlikku seemendust teie meriino jääraga? Või siis osta puhast jäära ? Tänulik kodulehe lugeja.

mats kirjutab 29. mai 2011:

hää jah

Vallo kirjutab 29. mai 2011:

huvitav lugemine!

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon