Kuidas grillida lambaliha

Jaanipäev ja jõulud on lihatootjatele ja -sööjatele pidupäevaks. Kui jõuludel küpsetatakse ahjus mahlane lambapraad, siis jaanipäeval valmistatakse lammast grillil. Ja lammas on mõlemal viisil imehea! Ka saslõkk on vana klassikaline lambaliha toit. 
1. Millist liha valida?
Üldine teadmine on see, et süüakse talleliha. See on õrn ja ei vaja mingit erilist töötlemist, et muutuda imeheaks  roaks. Samas, kes tahaks süveneda sügavamatesse maitsenüantsidesse võiks otsida ka pikalt laagerdanud uhelamba liha (i.k. mutton). Kindlasti võiks eelistada liha, mis on kasvanud vaid rohusöödal, eriti kui see rohi on kasvanud mitmekesise taimestikuga niitudel - selline liha on tervislikum ja oluliselt rikkalikuma maitse ja lõhnaga. Kuna enamustes taludes ei ole tall veel jaanipäevaks valmis, siis võib julgelt võtta sügavkülmutatud liha - lambaliha kvaliteeti külmutamine ei muuda.
Lambast sobib grillile pea iga pala. Siiski üle kuue kuu vanuse talle kaela ja kootide grillimine nõuab rohkem oskusi. Aga kui see ette võtta, siis tulemus tasub vaeva! Tagajalad on head saslõki kuubikute lõikamiseks, esijalgade liha on jälle rasvasem ja seega mahlasem grillida. Turja steigid ja karree on klassika. Aga, kes soovib saada imelist maitseelamust võiks grillida hoopis ribisid - palju maitseid ja mõnus nokitsemine (süüa näpuvahelt, unustage nuga-kahvel!)

2. Kuidas lõigata
Kui mina laps olin, siis lõigati lambal liha luudelt ja tehti saslõkki. Seda võib teha nüüdki aga ega tallerümp on väike ja ega palju liha (ja maitseid) jääb nii kontide külge. Lihuniku soovitus - proovige läbi kondi lõigatud steike. Sellise lõikusega jõuab rohkem liha lauale ja küpsemise ajal saab liha lisamaitseid ka kondilt. Tihti on kõige rikkalikumad maitsed just kondi kõrval. 


3. Marinaad
Äädikaga liialdamine ei tee lambaliha paremaks! Üldiselt on rohumaal kasvanud tall ennast igasugu maitseid sisse süües üles kasvatanud ja just neid naturaalseid maitseid võikski nautida. Siiski natuke haput (sidrunimahl või punase veini äädikas), natuke magusat (mesi), sool ning näpuotsaga tüümiani, musta pipart jne. Paljudes maades süüakse lammast piparmündiga maitsesatuna. Hallimäe talus teeme tavaliselt sellise kreemja marinaadi, millesse liha ei pea uputama vaid mis püsib ise liha pinnal. Koostis pea võrdsetes kogustes mett, oliiviõli ja sidrunimahla, lisaks sool ja maitseained. See segu blenderis mõnusaks kreemiks ja 24 tunniks lihale peale määrida. 

4. Kuidas küpsetada
Peamine on mitte üle küpsetada! Liha jäägu seest pigemini kergelt verine kui läbiküpsenud. Nii saate parimad maitsed kätte. Siiski peab vaatama ka liha kvaliteeti - kusagil lauda taga, ilma korraliku jahutuseta tapetud lihaga peab olema ettevaatlikum, oma tallu oleme teinud tunnustatud tapamaja ja pöörame toiduohutusele suurt tähelepanu. 
Paksemat steiki küpseta mõlemalt küljelt pigemini kuumal grillil krõbedaks ning seejärel tõsta kõrvale kümnekonnaks minutiks järelküpsema. 

5. Söö ja kiida

Kui on huvi, siis küsi Matsilt (tel 53541 7460) või Olivialt (tel 53332050). Liha peaks jaguma.

Loe veel lambaliha pajatusi lihameistri blogist


Eelmine
Õhtused mängud
Järgmine
Lleyni tõujäärad on valmis tööks

Lisa kommentaar

Email again: