header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2011
sisujoon

Rännak Freiburgi

Baden Württembergi liidumaa ootas sel aastal 11. ja 12. mail kokku lambaarste. Toimus Saksamaa lambaarstide igaaastane kokkusaamine konverentsi näol. Lisaks sakslastele olid kohale tulnud muudki maalised, osalejaid oli veel Austriast, Shveitsist, Belgiast ja üks Eestist, kokku umbes 100 osavötjat. Hannoverist on Freiburgi ikka pikk maa. Hakkasime hommikul vara söitma ja keskpäevaks olime kohal. Önneks pole Saksamaa nii pikk kui Poola lai on, vähemalt kiirem on söit ja politseinik ei peata sind. Otsisime siis üles oma hotelli ja panime pakid tuppa. Seejärel töttasime hoonesse, kuhu meid hotelliteenindaja juhatas. Kohale jöudnult - Esta jöudis veel vahepeal supelda Freiburgi ühes arvukatest tänavakanalitest, küll kogemata, - selgus, et see siiski ei ole öige hoone, on küll sama nimega, aga vale koht. Aga önneks oli selles hoones paar söbralikku teejuhatajat, kes kiiresti meile mingis keeles (hiljem selgus, et siiski saksa keel olevat olnud, lihtsalt tugeva Saaremaa aktsendiga) seletas, et me peame trammiga söitma kuhugi suunas. Kuna ilm oli ilus, siis jalutasime. Päris pikk maa oli. Freiburgi linnasüda on autodest puhtaks tehtud, ainult trammid söidavad. Päris tore.

Konverents ise oli ka huvitav:

Esimene päev kulges kuupalaviku tähe all (Q-fever). Tegelikult ei ole tegemist ei taevakeha ega lehma palavikuga nagu saksa keeles kostuks, lihtne bakteri poolt tekitatud haigus. Aga päris tösine inimestele ohtlik väikemäletsejate töbi ja seetöttu pööratakse Euroopas talle suurt tähelepanu.

Teisel päeval köneldi paratuberkuloosist, pseudotuberkuloosist, söramädanikust ja veel üleskerkinud teemadel.
Teise päeva hommik muidugi oli veidi udune. Ilm oli lihtsalt pööranud, arusaadavalt ei olnud sellel midagi pistmist eelmisel öhtul vanalinna restoranis toimunud meeleoluka koosviibimisega, kus vöörustajaks oli ussirohtu müüv firma. Ainult ussirohtu ei pakutud. Kuna hommik udune oli, siis olid sinna asetatud ettekanded lambapidamisest Tshiilis ja kiskjakahjudest Eestis. Ühe neist kandsin mina ette. Lisaks oli meie kooli poolt kolm suurepärast posterit üles riputatud. Minu suurepärane taies teiste seas. Selle teemaks oli väikemäletsejate mesotelioomid.

Oli igatahes väga pönev kohtumine. Sai kuulda saksa keelt kaunites variatsioonides: Baierimaa, Shveitsi, Austria, Belgia ja veel paljusid huvitavaid. Enim jäid meelde kolm toredat shveitslast, kes igaüks rääkisid eri keeles saksa keelt, nendega istusime öhtul ühes lauas. Neil on ka hunte seal.

Ühe toreda meesterahvaga Baierimaalt sain ka tuttavaks. Tema kasvatab dorpereid ja fuchsschaf töu esindajaid. Loomaarst muuhulgas. Kutsus külla, sest neil kunstliku viljastamise plaanid ja tahavad oma lambaid siis Hannoveri tuua, sest siin on Saksamaa ainuke rahvusvahelistele nöuetele vastav sertifitseeritud kunstliku viljastamise üksus. See luba tuli meile veidi rohkem kui aasta tagasi. Olen siin ninapidi juures olnud. Seepeale siis kutsuski külla, muidugi soovib ta ka paar jäära müüa ;). Aga huvitavam osa on see, et tuleval nädalal tuleb talle külla ka prof. Seager Ameerikamaalt, kes on omanimelise elektroejakulaatori autor ja esimene, kes sel teel saadud spermaga koera viljastas 1969. aastal mäletamist mööda. Ta on üle maailma EE teemal ka öpetust jaganud. Peamiselt kasutatakse seda meetodit inimeste ja metsloomade puhul. Aga millegipärast nüüd teeme seda dorperi lammastel. See on puha laiskus, sest nii ei pea jäära kargama öpetama. Igatahes, kui köik kenasti kujuneb, siis saame tuleval nädalal Nürnbergi lähistel farmis kokku ja loodetavasti on seal palju öppida.
Sealt tuiskan Saksa Raudteega tagasi Hannoveri, siis asjad kokku ja Bremenisse lennuki peale, et jöuda korraks koju käima. Pere vajab kallistamist.

Tervistega
Ants
Madal-Saksimaalt

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon