header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2011
sisujoon

Dorper ei sünni paljalt nagu põrsas

 

Meil on jääramüük parajasti käimas - paaritushooaeg läheneb kiiresti või on mõnel pool juba käes ja häid jäärasid otsitakse hoolega. Seoses sellega tuleb meil ikka aeg-ajalt vastata küsimusele, mis on ajendatud kunagisest ekslikust Maalehe artiklist - kas tõesti sünnivad dorperi talled paljalt nagu põrsad?

Vastus on lihtne - EI SÜNNI!

Dorperi talled sünnivad täiesti tavaliste villastena, nende kasukas on sünnihetkel võrreldav näiteks suffolki omaga ja edasi hakkab see jõudsalt kasvama nagu mistahes muud tõugu tallel. Karvase liini esindajal on sündides seljas lausa pikk karv. Külmaga hätta ei jää neist Eestimaal küll keegi, meil on juba kaks aastat  aprilli algusest dorperiristandeid sündima hakanud ja külmlaut tundub olevat neile vägagi mõnus kodu.

Kõnelesin Külliga lambaseltsist, kelle suhu artiklis vale väide oli pandud. Külli oli ise ka ehmunud ja arvas, et kontekstiväline lause rebiti välja jutuajamisest, kus kõneks hoopis enneaegselt sündinud talled. Joodipuudus noortel lammastel võib tõepoolest põhjustada enneaegseid sünde ja puudulikult  välja arenenud villakut ehk siis sünnibki paljas tall, kes on küll elus kuid karvutu ja elujõuetu.

Normaalne õigel ajal sündinud dorperi tall on kenasti villaga kaetud ja väga kraps esimestest eluhetkedest peale. Madalama villaga dorperitittedel võib peale sündi ka roosa nahk lühikeste villakrusside vahelt läbi kumada, aga - nagu kõikide tõugude puhul - kui vill on kuivanud ja kõht täis, siis pole külmast sugugi lugu.

Kahju, et sellised ajakirjanduslikud ebatõed loomapidajaid teenimatult kollitavad. Samas saan ma aru, et iga uue asjaga käivad kaasas hirmud ja kuulujutud. Uus on dorper siinmail ju tõepoolest ja seepärast olemegi alati valmis kõigile küsimustele selle tõu kohta vastama, et eelarvamused kripeldama ei jääks. Tore, et teadlikku jääraostjat õnnetu artikkel siiski ära kohutanud pole ja dorperit osatakse Eestis järjest rohkem hinnata. Väga hea, et ka Lätis dorper tõsiselt kanda on kinnitanud ja endale seal nende keskses jäärade tõujaamaski juba koha leidnud. Tõime ka ise tänavu Saksamaalt juurde kolm uut võimsat jäära, kes novembris meie utekarja pääsevad.

 

Parimad tervitused kõigile dorperisõpradele üle Eesti ja jõudu nii mullustele kui tänavustele "meie poistele", kel juba tähtis paaritamistöö käsil. Viimati vuras üks noor jäär meie karjast uude koju lausa mõni tund tagasi hilisõhtul - edu ja jõudu!

Liilia

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon