header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2012
sisujoon

Pügamishooaja algus

Lähenev kevad koos algava poegimisajaga sunnib tagant ka pügajat. Paljudes karjades on sooviks saada lambad villavabaks enne poegimist, et tallel oleks kena tulla, lamburil hea jälgida ja ka udar oleks puhas ning kergesti leitav. Aprilli alguse poegijad on igatahes juba broneerinud kogu märtsi teise poole, vaba pügamisaega on vaid veel tuleval nädalal (4 - 11 märts). Kellel soojemad laudad ja aprilli alguse poegimised võiks planeerida juba ka pügamise.

Kibedaks pügamishooajaks valmistumisel sai tehtud ka mitmeid uuendusi. Esiteks sai ostetud korralik ja kiire pügamismasin, vana käsimasin jääb nüüd tagavaraks ning suuremates karjades teisele pügajale. Lisaks võimaldab uus masin pügamisel kasutada voolu auto või traktori akul, mis peaks lihtsustama pügamist kohtades kus võrguvool puudub. Ühe korraliku diiselauto akupealt peaks saama pügada paarsada lammast. Teiseks kopereerusime Antsuga ja pakume nüüd suuremates karjades pügamisteenud koos - nii saavad lambad kiirelt pöetud ja lambapidaja oma töödega edasi minna. Kolmandaks pöörame nüüd erilist tähelepanu ka karja bioohutusele - kõik töövahendid saavad pidevalt desinfitseeritud ja riided vahetatud pärast iga karja vältimaks haiguste ja muu kurja levikut pügajate kaudu. Ja neljandaks sai koostatud uus hinnakiri.

Uus masin tahab veel harjumist aga kiirusest va võimsusest enam masinal puudu ei ole - hooaja jooksul üritan enese arendamisega masinale järgi jõuda. Esimesest suuremast pügamisest sai ka paar pilti tehtud, kuid ega mobiiliga õiget pilti ikka tee.

selline pilt siis.

Aprillis lähevad ilmad ilmsesti veel soojemaks ja lammase pügamine seetõttu ka populaarsemaks. Seetõttu võiks aegsasti ühendust võtta ja ennast minu kalenderplaani lasta sisse kirjutada. Nii saabub pügaja just siis kui selleks kõige sobivam aeg on (kuna lammaste arv Eestis ilmselgelt ületab lambapügajate arvu, siis ei pruugi mingil hetkel enam pügajat jaguda ning tuleb lihtsalt oodata. Lisaks võiks väiksemate karjade omanikud ühendust võtta - nii saaks ma koostada enesele miski rännuplaani ning reisu jooksul võimalikult palju karju pügada - transpordi kulud aga saab karjade vahel jagada. Sõidutee pikkust enda karjani saab kalkuleerida siit (sisesta lahtrisse B oma aadress ja massin ise arvutab)! Samas tuleb olla arvutuse tulemustega nati ettevaatlik - Google ei tee vahet metsaradadel ja maanteedel... Kohale sõidan siiski kõige mõistlikumat teed pidi, mitte aga otse üle põldude. Planeerin veeta nädalakese parilli lõpust-mai algusest ka Lääne-Eestis lambaid pügades, sellel ajal baseerun Lihula lähistel ja sõidutee pikkust kalkuleerin siis kah just sealt.

Nüüd aga võtan oma massinad ja lähengi lambaid pügama - tänases päevaplaanis 32 lammast - mõnus soojendus enne suurte karjade pügamist.

mats

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon