22.11.2009 16:14:36

Ketruspäev põllumajandusmuuseumis

Võtsime ka Olliga vokid kaenlasse ja sõitsime Tartusse. Väga hea oli koos Hea Villa Seltsiga koos kedrata ja juttu ajada. Huvilisi käis vähe, aga niisama oligi mõnus olla ja toredaid plaane pidada. Kui Eestimaa nii suur ei oleks, mitte et ta oleks just väga suur, aga ikkagi..., võiks teinegi kord koos Hea Villa Seltsiga luurele st. ketrama minna.

Lilian


18.11.2009 19:10:32

Vilt on IN

Mõtlesime siin maakolkas arendada käimasolevat innovatsiooniaastat – mõeldud-tehtud! Tegelesime seega vildiarendamisega. Korjasime metsast ja pööningult kokku igasugust kraami ja panime viltimismasinasse... ja välja tuli... see mis pidigi tulema – palju väga head materjali:) Avastasime, et masinaga saab viltida siidikiudu ja nii õhukest vilti, et teha kardinaid ja leiutasime ka uue ihupesuvildi – aga sellest juba edaspidi!

Mõtlemine on ka IN

Lilian ja Olivia


13.11.2009 21:52:34

Ootasime-ootasime midagi ei tulnud...

Istusin täna Emotsionaalse müügikeskkonna koolitusel, Lilian oli kah. Kuulasime ja jutustasime – väga tore oli...

...aga tegelikult ootasime me sootuks ühte kõnet – täna otsustati meie tulevase villavabriku saatus, ja eks me seda otsust ootasimegi. Oi oli ikka vähe närviline päev... Ja kella viiestki ei olnud miskit kosta... Uurisime siis ja helistasime ise – et muidu ei saa rahus kojugi sõita, käed värisevad ja selg higine.

Selgus lõpuks siiski mitte just kõige rõõmustavam uudis – meie villaprojekti ei lükatud kõrvale ja lõpplikku „ei´d“ me kah ei saanud – pandi nn ootele... Segane asi - ei saa veel ise kah aru, et mis see nüüd... Igastahes EUREGIO (projekti juhtpartner) lubas, et see on nii oluline projekt, et sellega läheme igastahes edasi ja villavabrik ning kogu muu villateema ja festival peab tulema! Nüüd ootame rahastaja ametlikku otsust, et sellest saab ehk rohkem aimu.

Võitlus jätkub.

Uute positiivsete uudisteni

mats


12.11.2009 18:21:38

Halb päev

Käisime täna Jõgeval nahku parkimisest toomas... Halb tunne kohe kui korralikust nahast suudetakse parkimise meetoditel vilets naharäbal teha... Kurb – palju ilusaid nahku on rikutud puhtast hoolimatusest.

Noh aga kenasid nahku tuli ikka kah! Vähe küll (nii 1/3 nahkadest on kaunid ja kvaliteetsed pargitud lambanahad) aga siiski – küsige – parkida viisime me ikka hulga ja ilma te ei jää. Ja eks need räbalad seavad meid seisu, kus tuleb nahaõmblusmasin tolmust puhtaks pühkida ja kenasid nahatooteid tegema hakata!

kohati tundub aga, et targem on lambanahad metsa visata kui et lasta neid Jõgeval narrida... Viimati on Juulikal õigus ja nahad tuleb Soome parkida viia... Kallis küll aga ehk mitte nii masendav...

Homme peab tulema parem päev!

Mats


11.11.2009 19:59:59

ja laadal käidud

nigu naksti...

....tegelikult on see ikka pagana pikk sõit.

Aga laadal oli väga tore! Oli nii kauplemist kui vaatamist. Ja väga toreda käsitööhoovi olid korraldajad seekord kujundanud (või kujunes see ise). Igastahes oli tore kedrata ja juttu vesta – kohe palju targem tunne. Järgmiseks laadaks peame ikka vokimeeste (naiste) ansambli kokku ajama – mis niisama vokkida. Ainult et kas peaks viljelema hardvokki, vokenrolli või poppvokki....

... kokkulepete asi.

Sain täna viimaks ka põllud küntud – nüüd olengi põllumees (põline rikas). Aga Alakonnul ma vist küll ainult narrisin põldu – ehk perenaine pimedas koju tulles ei saa aru – homme sajab lumi peale ja nii ei tule praak enne kevadet ilmsiks. Ja ühtlasi saab nüüd kontrollida kas seal tares ka Maavillase lehte loetakse.

Mats


03.11.2009 10:23:43

Me lähme laadale!

Me lähme Mardilaadale, mis toimub Saku suurhallis. Ja võtame kaasa oma seebid-vildid-viltvillakud-taimvärvitud lõngad-lambatoonides lõngad-voki ja veel üht-teist. Ja olgu ära öeldud ka laada toimumise ajad: 5.nov kell 12-19; 6.nov kell 10-23 ja 7.nov kell 10-19. Vaata laada kohta täpsemalt Käsitööliidu koduleheküljeltTulge vaatama!

Olivia


30.10.2009 17:18:34

Ketra, ketra vokike,

traavi, traavi rattuke,

ketra jõuluni jämedat,

pärast jõulu peenikesi!

Mees o metsas mul alasti,

kirbud söövad külleluid,

sääsed söövad sääreluid,

sõgelased sõrmeluid,

parmud need paremad paigad.


Lauluke Lihulast – aasta siis oli 1889


01.10.2009 18:27:45

värvid-värvid-värvid!


sügis oma värvidega meelitab lõngasid kirjuks võõpama. Potid lõngadega on jätkuvalt tulel, nii oma metsa kui lõunamaiste taimedega. Verev vöödik on imearmas seen, nii koduselt punakas-pruuni lõnga saab.

Kellel soovi meie lõngu imetleda, näppida, osta, siis novembris Mardilaadal on Maavillane kohal.


Lilian
10.09.2009 12:11:13

Ilusaid ilmasid ära kasutades olen värvinud lõngu – jah! Košenilliga! Ja värvin veel! Tegemist on kahekordse Süvahavval tehtud lõngaga – sobib pehmete kampsunite ja sallide-mütside kudumiseks. Täiskasvanule sokke kududa sellest ei soovita – liiga pehme, augud kipuvad sisse kuluma – küll aga saab imemõnusaid tite- ja lastesokke ning -kindaid. Kui soovid osta roosat või lillat košenilliga värvitud lõnga, siis võta ühendust oliviatill@gmail.com

Oma talled pügasime ka vahepeal ära. On pakkuda VÄGA pehmet tallevilla – tallede isa on Gotlandi lammas, emad erinevatest Eestimaa nurkadest pärit hea villaga lambad:) Villad sobivad suurepäraselt ketramiseks ja ka viltimiseks (Gotlandlase lokid on sees). Huvi korral saadan ka pilte – nii et võetagu ühendust!

Olivia


09.08.2009 20:57:19

Suviseid toimetusi...

Suvel ei suuda ennast kuidagi arvuti taha sundida, aga see ei tähenda, et maavillane magaks ja midagi toredat ei toimuks. Vastupidi, tegemisi on rohkem kui küll. Juuli algul käisime päälinnas väljanäitusel ehk siis Keskaja Päevadel ning augusti algul Märjamaal villakärajatel, kus sai imetletud villalambaid, niisma tutvutud, kogemusi jagatud ja käratud. Vahepeale jagub muudkui hulgaliselt suviseid tegemisi - korilust põllul-aias-metsas, rohuga võitlust ja tittede kantseldamist. Ja lambad... nemad pügavad muudkui üks kuppel teise järel... ja kosuvad. Esimesed tallevilladki pügatud.


Lilian


02.07.2009 19:50:25

Peldikuvaade

Võiks ju arvata, et peldikuvaade on vaade peldikule...ei noh kui on ilus peldik, siis võib ju sellel silm puhata, aga tegelikult on peldikuvaade hoopis vaade peldikust – just – istud potil ja vaatad (uks pärani valla), mida parasjagu vaadata on. Peldikuvaate eelduseks on (iseenesestmõista) peldiku olemasolu. Ma ei kujuta ette, kui paljudel on üleüldse võimalik käia peldikus? Enamasti on tänapäeval tegemist ikkagi WC-dega, kus uks kindlalt kinni käib ja miskit kuhugipoole näha pole. Seega – kui pole peldikut, pole ka peldikuvaadet. Hallimäe talus on olemas nii üks kui ka teine. Ja täna avanes mulle sellest asutusest juuresolev vaade – päike peale äikest koos „lisanditega“.

Nautige vaateid (ja ärge serva peale laske)!

Olivia


19.06.2009 23:03:27
Õhtusöögiks oli hr Heeringas
mats
16.06.2009 18:53:42
Triibuseelikutest ja Eesti oma kirjast.
Saidki siis meie oma lambatriipu seelikud valmis kootud. Igal ühel oma moodi, igal ühel oma triip, ja kõigi seelikute jaoks on lõng saadud omaenda lammastelt – ise pügatud ja pestud. Kangalõngad said kõik originaaltoonides – nii nagu Emma, Hõbe, Riia, Krõõt, Siidi, Ülane, Ärni ja Helves oma kasukast meile villa andsid.
Palju sai halle triipe, vähem musti ja valgeid.... Ühest küljest peegeldavad triibud Eesti-oma-lamba värve teisest küljest peegeldab triibustik ka põhjamaist ilma – lühike valge suvi ning pikk hallikirju sügis ja talv...
Iga talu perenaine tegi oma kirja. Ja koos teha on ju tore. Koos käärisime lõime üles ja sättisime kangasteljed valmis. Iga üks käis siis külakorda kudumas ja lõpuks saime kokku ja õmblesime iga üks oma kangast seelikud valmis.
Ise jäime väga rahule - igal ühel oma lambakiri ja koostegemine...ühesõnaga kõik üks suur märk ja kiri kokku.
Pakkisime siis kolme talu perenaistega oma undrukud kokku ja saatsime päälinna eesti-oma-kirja konkursile... ja saime puha auhinnalise koha. Nüüd polnud muud, kui tited kaenlasse ja uhke tunne hinges päälinna näituse avamisele ja auhindade jagamisele. Tagasi tulime pettunult - saime küll oma 2.-5. koha kätte ja puha..., aga näitusele oli üles pandud kolmest seelikust vaid kaks.... ja töö juurde polnud pandud ridagi sellest loost, mis nende seelikute juurde käis. Lugusid polnud pandud muidugi ühegi töö juurde... aga lugu lugedes saakski ju teada, miks üks või teine ese sellele konkursile on saadetud, mis mõte seda saadab, mis temast "oma-kirja" teeb. Ja ikka see seelikute asi - kui konkursile on saadetud üks töö, mis koosneb kolmest osast, ja neid seob oma lugu, siis nomaitea..., kas käibki nii, et paneme pool tekki näitusele...
Loodetavasti saame oma seelikud varsti kätte, saab külavahele patseerima minna:)
Lilian

15.06.2009 17:26:27
Rohelised, punased, roosad!
Hallimäe talu ei ole nii hall koht kui nimest välja lugeda võiks – juba teist päeva vildib masin eriti värvilisi vilte – roosa, punane, roheline! Ja värvilisi villasid saan viltida veel hommegi – rõõm! rõõm!
Ja nendest värvilistest viltidest tulevad vist puugivaibad – võib-olla peletavad ka puuke:) - vaadata saab neid Kadi Pajupuu blogist meelevalla
Olivia
http://www.maavillane.ee/fotod/pilt3.jpg
13.06.2009 13:13:48
Toredad naabrid on toredad:)
Naabreid on siin palju – lähimad asuvad ligikaudu 500m kaugusel, kaugemateni tuleb pikem rännak ette võtta – noh nii umbes 10 km mööda teid. Aga naabrid on nad kõik, sest ega siin küngaste vahel näe lähedamal asuvaid talusidki, kaugematest rääkimata – nii et mõned naabrid asuvad tõesti kohe päris kaugel. Üks selline kaugemal olev on Albiina, kes mõnda aega tagasi sai uue lehma. Ja see lehm annab rohkelt piima. Nii saabki Albiina käest karraga piima tuua ja lisaks veel kohupiima ja soovi korral ka mune. Ja nii ma teengi üsna sageli kohupiimakooki:) mis on imemaitsev!
Ja siis on veel toredaid naabreid nii lähedal kui kaugemal, kes kütavad sauna ja neile saab kohupiimakooki viia ning mõnusalt juttu ajada ja naabrid kellel on väikeseid lapsi nagu meil Hallimäelgi ja kui need lapsed kõik kokku saavad, siis on suur lust õue peal. Ja siis on veel toredaid naabreid, kes peavad lambaid (ja hobuseid ja koeri) ning kellega sai asutatud MTÜ Maavillane – üheskoos jõuab rohkem!
Olivia
04.06.2009 16:49:17
Oh seda ilmataati
Brrr...käes on esimene suvekuu aga termomeeter näitab 10 kraadi!! Ja vihma sajab nagu oavarrest – brrr! Põllule on vihma muidugi vaja, aga villakuivamisele selline ilm küll kaasa ei aita. Kuna õues pole miskit teha, siis panime viltimismasina tööle ja nüüd tuleb vilti mis mürin. Tuleb paksusid vaipasid ja õhukesi vilte vestide tegemiseks.
Kuna sellise koerailmaga lapsi välja ei saada, siis on majas paras tohuvapohu – villad-lapsed-vildid-villad-lapsed jne. Aga tore on ka:) Ja ehk hakkab Mats pannkooke küpsetama:)) Tuld ta igatahes pliidi alla teeb. Ja perenaine naaberkülast andis eile purgi vaarikamoosi – la-la-laa! Nautige ilma!
Olivia
20.05.2009 20:06:43
Murupügamisest
Väljas nii palju töid teha, et tuppa enam ei jõuagi:). Aga vähemasti muru pügamisele enam oluliselt aega ei kulu. Nimelt leidsime Matsiga ühiselt, et murupügamine on üks suur tüütus ja tühi müristamine ning energiakulu (kulub nii nafta kui ka enda lihas) ja seega otsustasime, et pügatavat murumaad olgu võimalikult vähe. Mõeldud – tehtud! Laiendasime oma karjamaad ja tõime lambad majale nii lähedale kui veel mõnusaks arvasime. Kena kohe vaadata, kuidas muru pügatud saab ilma et peaks ise lillegi liigutama:) Tehke järgi!
Olivia
27.04.2009 11:52:06
Viltvillak, ehk kuidas saada lambalt mitu nahka
Vildimasinat oleme juba mõnda aega katsetanud – nüüd proovisime viltida terve villaku. Olen näinud selliseid „nahku“ tehtuna nn hobuvildi tehnikas ning tekkis küsimus, et kuidas viltimismasin sellise tööga hakkama saaks. Proovisime.
Ladusime tervelt pügatud villaku korraga masinasse, kiht kraasitud villa sellele alla. Pärast mõningaid ebaõnnestumisi saime nüüd täiesti korraliku lamba “naha“ - petab ära nii kassi kui ka enda!
Igastahes tundub väga mõnus ja naturaalne – nahk nagu iga teinegi, ainult, et kergem ja villa all pole mitte nahk ise vaid vildikiht... Väga vahva toode, eriti kahekihilistest villakutest, millest hääd lõnga nagunii ei saa. Saab aastas hoopis kaks „nahka“ (kui kaks korda pügada) ja lammas kepsutab rõõmsasti edasi.
Kui kellelgi huvi on, siis villak kaenlasse ja võtke ühendust! Parem on kui villak oleks võimalikult puhas, kuna pesemine toimub alles siis kui „nahk“ on valmis ja siis on prügi välja saamine keeruline.

mats

17.04.2009 18:58:20
Lambad pügatud!
Nüüd on kõik lambad siinmail endile kevadised soengud saanud. Ja meie jällegi saime palju villa, mida pesta-viltida-kududa jne. Ja mis veel eriti vahva – kõigi nende kevadiste toimetamiste vahelt (riisumine, kraamimine, tite imetamine jmt :) oli mul jaksu käia ja endale seelikukangas valmis kududa! Nüüd ta on mul siin kodus rullis ja ootab seelikuks saamist – ega ma enne ei näita kui ta valmis on:) Ja ega mina pole ainus külaeit, kes endale kanga kudus – kui siiakanti suvel käima sattuda, siis võib maavillastes toonides noorikuid näha mitme talu õuel ringi keblutamas! Ei siis ole muud kui aina vaata ja lase silmal puhata:)
Elu on ilus!
Olivia
07.04.2009 19:07:04
Kevadine lambapügamine suuremas osas tehtud
Ilmad ilusad ja möödunud sügisel pügatud vill juba otsas – pole teha muud kui taas lammaste soenguid korrastada. Mõeldud-tehtud – pügajaks tuli Aadam sõbralikust Sireli talust, mees on käinud ka lambapügamise MM`il ja võitnud seal 48. koha! Noh ja nii me siis pügasime ja sorteerisime, värkisime sõrad, tõrjusime väive ja laadisime lambad järgmiseks pooleks aastaks vajalike mineraalainetega. Tööd oli palju... Õnneks oli palju ka abilisi. Vaid 50 lammast veel ja siis ongi kõik.
Ja vill – seda sai palju! Ja nii ilusat, valget (musta, pruuni, halli jne) ja puhast villa pole ma vast varem kohanudki. Ilmselt aitas meid pikk ja lumine talv, mis hoidis lambad puhtana. Lisaks vast ka see, et lambad said minimaalselt heina, peamine toit oli silo ja see ei aja pepresid. Nüüd veel mõni päev oodata, et viimanegi lumi kaoks ja siis algab villapesu. Ja viltimismasin ootab juba tööd.

mats
31.03.2009 15:25:46
Maavillased toonid saavad triibuseelikuteks
Juba aastaid on peas tiksunud mõte, et peaks tegema endale naturaalsetes lambatoonides triibuseeliku. Aga ikka on olnud midagi ees või muidu teoksil, mistõttu seeliku kudumise plaanid on määramata tulevikku lükatud... Nüüd on aga agarad külanaised asja kallale asunud ja seelikukangad valmivad nagu muiste – lausa lust vaadata! Pildil on näha ühe külaeide pooleliolev kangas – kui see valmis, hakkavad tulema minu lammaste villast triibud – rõõm, rõõm, rõõm:)
Olivia


25.03.2009 10:31:27
Toodete lehed nüüd uuendatud ja korras
Aega ta võttis aga see suur segadus sai nüüd korrastatud – toodetel on viimaks ometi olemas ka kõik alalehed! Ise olen väga rahul – ehk meeldib teistelegi (Lill (Liilia) igastahes kiitis kah...). Lisaks sellele sai tehtud ka Villavabriku alaleht, sinna toodete alla – minge ja kaege, mis imeasju me siin teeme/plaanime! Aga plaanidest edaspidi – siis kui pisem poeg nii koledasti ei nuta ja tööd teha laseb...
Aga kevad on siin vahva (vahest tundub, et seda siiski ei ole ega tule)! Lumi on endiselt nii paks, et isegi traktorid ei saa mõnikord sellest läbi, ilm on külm ja päike sirab kõrgelt. Ei teagi kas on talvine kevad või kevadine talv. Ja kui see kõik ükskord sulama hakkab siis...
mats

16.03.2009 20:41:49
Ühes meie küla talus on juba kevad südames ja talled kepslemas
Ala-Mähkli lumisel karjamaal kepsutavad ringi juba kümme talle. On nii musti kui valgeid. Päikeselistel päevadel peetakse koos nooremate uttedega lumes võidujooksu. Lisaks talledele aga jookseb ka vaher ja vahtra ning tare vahet sibavad muudkui väikesed poisid - meiekandis on üks suur jooksmine
lilian

10.03.2009 18:15:27
ja pole aastatki möödunud...
Näe imet – maavillane pole aastaga pea ühtki uudist loonud... Ja see ei tähenda sugugi, et vill ja lambad otsas oleksid – mitte sugugi!
Vastupidi – kõik on aina ülesmäge minemas – tööd ja tegemised võtavad aega ära ja nii polegi jõudnud kodulehte korrastama. Kõike ei hakka kohe kirja panemagi – muidu kirjutan ilmatu joru ja hiljem jälle tükk tühjust. Seega kannatust – nüüd hakkab tulema!
Ja selle kodulehe katsun kah vähe paremaks kõpitseda – suuremad investeeringud villatööstusesse tulemas ja seega vajadus kodulehe järele aina kasvab.
Ja vabandused nende lehekülastajate ees, kes seda va eelmist uudist juba oksendamiseni on lugenud...

mats
18.04.2008 10:55:17

Karula lambaq käviq ilotarõn

Ja mitte lihtsalt. Uusi tuuli rõiva ja soengumoes tuli meile tooma moeguru Mat Uus-Meremaalt. Kuna ka päike paistab juba päris soojalt, said talverõivad suviste bikiinide ja miniseelikute vastu vahetatud. Maniküüri ja pediküüri tegid kohalikud kosmeetikud Mats ja Ants.

Ja villa on nüüd lademetes!


27.03.2008 12:00:43
ja siis sellest suurest lumest kah...
kui juba kõikides päevalehtedes sellest räägitakse...
Hommikul käisin tollipulgaga õue läbi ja mõõtsin lume paksust (vältides hangesid ja muud ebanormaalset) sain 35-38 cm (keskmine oli umbes 36 cm). Päris uhke kogus igatahes. Õnneks oli poegijatel lammastel oidu laudaall konutada ja õue mitte minna, kellel aga tallesid ei ole veel need veetsid suurema osa ajast õues ning kohati nägid nad välja nagu lumehunnikud... Nüüd aga paistab päike ja talled löövad rõõmsalt kepsu.
Uskudes ilmateadet peaks nüüd küll järgnema näidiskevad – see suur lumi sulab kiiresti ja päikestki paistab pääle – eks näeme. Lume all igatahes ootavad suured krookuste õiepungad..
tallesid hetkel 11 (7 jäära ja 4 utte) aga neid tuleb juurde.
Mats

22.03.2008 11:11:46
Kevad viibib aga lammas sellest küsi...
Lambad oleksid justkui kalendrist lugenud, et täna peab poegimine algama... Läksin hommikul õue püksivett laskma ja kuulsin laudapoolt uut tooni määgimist – tall...
ja kui vaatama läksin, siis selgus, et mitte ainult üks vaid kaks – mõlemad mustad. Utt ja Jäär. Jääral on peas isalt päritud valge „süda“ ja valge põskhabe, uteke on aga must mis must.
Perenaine pani neile ka nimed ära – kuna ilm on külm, maa lumine ning on kerge tuisk, siis ristiti talled Helves ja Purikas. Eks arvake ise kumb on kumb...
Ja nüüd kuu aega enam suurt teistsugust uudist ärge oodake – Ala-Mähklis hakkab poegimine vast lõppema aga Rõõmul algab nädala pärast. Talled-talled-talled
Aga tore on neid kaeda
mats

20.03.2008 18:55:04
Nagu ilmnes, on laias maailmas peale lamba veel teisigi loomi, kes karva kasvatavad. Selle tarkuse võrra rikkam, hankisin endale kõiksugu võõramaa elukate villa – laama, kaameli, jaki ja (meile tuttavama) angoora küüliku oma. Ei suutnud ma vastu panna ka pisikeste ussikeste toodangule – siidkiule. Nüüd ma istun ja ketran vana vokiga kõiksugu eksootikat. Eks näis...kui valmis saan, näitan ehk piltegi.
Olivia
28.02.2008 14:11:31

Ala-Mähkli talus on poegimine täies hoos.

Kuigi enamus Ala-Mähkli talu järglasi on tilliga, on suurepärase villaga jäär Ärtu jätnud meile päranduseks ka mõne ilusa ute. Jääb loota, et ka vill nende seljas on sama pehme.


Lilian

26.02.2008 12:39:44
Kevad käes (vist..)
Läksin õue ja vaatasin kuidas krookused on tärganud – olid juba päris pikad, nartsissidki juba rohelised ja tärganud.
Siis tuli meelde, et õunapuu all kasvab meil ju lumikellukesi – need peaksid kah juba elutsema. Vaatasin – elutsesidki ja vähe sellest ka õitsesid. Ega see muud tähenda kui seda, et kevad on käes.
Ja linnudki lärtsuvad laulda, mida kena kuulata on.

mats

20.02.2008 08:50:03
Rõõmu talu talleootel lambad ultraheliuuringus

Tänavu kevadel võtsime esimest korda appi ultraheliaparaadi, et täpselt teada saada, kes meie noortest lammastest tiine on. Nii saame mittetiined eraldi panna ja talleootel loomadele tugevamalt süüa anda, et noorlammas ka ise kasvaks ja kosuks, mitte ainult oma kehavarude arvelt loodet ei poputaks. Need, kel aparaadi ekraanile näidata rohkem kui üks loode, saavad eriti kopsaka toidusedeli. Mittetiined mõnulevad vabamal režiimil ja koguvad jaksu järgmiseks hooajaks.

Ultraheliuuring ise on muhe ja mahe, kiire ja tõhus. Ei pea isegi pikali viskama nagu naistenõuandlas. Seisvale lambale pistetakse geeliga andur kõhu alla nisade lähedale, kus villa segamas pole. Siis hetk kõdi ja üllatust (lammaste miimika on kohati üle ootuste ilmekas) ja juba ilmubki ekraanile pilt emakas ulpivatest talledest. Lammast hoidev abiline laseb loodete arvule vastavad värvitäpid looma villale ja päästab hämmeldunud uuritava vastavalt kas tiinete või mittetiinete sulgu. Meie kolme-aastane tütar on juba töö juures tublisti abiks geelipudelit ulatades ja jõudumööda ka lammastele värvitäppe peale pihustades. Karja hulgas uitavad lambakoerakutsikad püüavad kõiki, kaasa arvatud ultraheliaparaati, mängima meelitada. Lõbu laialt.

Mujal maailmas on tiinuse varajane kindlaks määramine lambalautades juba üsna tavaline, meil hakkab alles tasapisi ennast tõestama. Lihtsamaks teeb see igatahes nii lamba kui lambakasvataja elu. Tiined uted ja vastsündinud on tugevamad ja tervemad, loodete arvule vastav söötmine hoiab ära lammaste rasvumise ja nii on ka vähem raskeid poegimisi. Lambakasvataja on rahulik ja oskab oma tööd pikemalt ette planeerida. Nii jääb tal rohkem aega lihtsalt imetleda oma järjest kõhukamaid loomi, kes ei malda päikeseliste ilmadega laudas püsida vaid üha enam õue jalutusalale kipuvad. Kaugel see tallede aeg enam on!

Liilia

07.02.2008 19:32:55
Sai valmis udupeen käsitöölõng
Vanasti, kui maailm loodi, kasutati pidukinnaste tegemiseks imepeenikest lõnga – et muster ikka väga ilus jääks. Tänapäeval säärast villast lõnga juba poest ei saa... Viljandi muuseumi kogudes on olemas ülemöödunud sajandist Suure-Jaanist pärit kindatükk – selline udupeenest kahekordsest lõngast kootud. Sai siis vokk kurjaks aetud ja usinate nobenäppude jaoks vajalik lõng valmis kedratud. Jõudu Janale selle kinnasteks kudumiseks!

Olivia

Fotol on taustaks 2,5 mm varrastega kootav sokk, ees aga peenike lõng koos 0,9 mm varrastega kootud proovilapiga...

03.02.2008 10:34:42
Ala-Mähkli talus sündis poisslaps!
Pärast pikka ootamist saime Ala-Mähklist sõnumi: sündis poeg! Tore!

Jõudu vanematele järjekordse poisi kasvatamisel.

Nüüd ei ole poegimist vast enne kevadet enam oodata – siis poegivad lambad.

Ja ilmast kah...
Eestmaa ilm on heitlik... Eile õhtul läksime Rõõmu tallu tähistama Ala-Mähkli kolmanda pärija sündi ning tartu rahu aastapäeva. Sõitsime kell seitse õhtul – sadas laia vihma – ilm oli märg ja tatine. Kell 11 õhtul tulime koju tagasi – taevas oli selge ja maa külmanud. Hommikul ärgates oli taevas endiselt selge, päike paistis ning maas oli pea 15 cm lund


Läheme kelgutama, uisutama ja muid talverõõme nautima (karta on et täna Mähklist keegi kaasa ei tule)
mats
22.01.2008 16:24:18
Ala-Mähkli talus on valmis saanud uus laar lambasapi seepi.

Lambasapi seep on traditsiooniline ja tõhus plekieemaldusvahend. Eemaldab puuvilja-, vere-, rasva-, tindi- jne plekid värvikindlatelt kudedelt. Plekkide eemaldamiseks hõõruge enne pesemist plekile niisket sapiseepi ning laske mõjuda.

Seep saadakse rasvade keetmisel leelisega. Põhikomponendid on eriti hea puhastustoimega kookosrasv ja väga hea rasva lahustava omadusega palmiõli, mille omavahelisele kombinatsioonile lisatakse lambasappi. Sapp sisaldab rasvu ja valke lagundavaid ensüüme lipaase ja proteaase.
Lilian

26.12.2007 21:33:35
Talv
Paistab, et ikka on kasu sellest Põhja-Läti lähedusest... Kui veel 23 dets öösel sadas peenikest vihma, siis jõululaupäeva hommikuks (oh imet) olid puud ja maa lumega kaetud... Ja kui algul tundus, et tegemist on ajutise õhukese silmarõõmuga, siis nüüd on lund juba mitu päeva imetleda saanud, külma on kah teinud ning maa külmanud. Talv on ikka tore küll. Täna paistis isegi päikest.
mats
 
21.12.2007 12:27:27
ja vorstid said õhtul valmis... Hommikul jõudsime ka mekkida
päris head olid/on (vast soola sai liiga vähe pandud aga muidu...
... head

Täna peaks veel vorste tegema – seekord tiba rohkema soolaga. Ja siis veel sülti (ikka lambalihast) kah!
20.12.2007 17:18:05
Lund küll pole veel, aga jõul koputab uksele...
aeg on niikaugel, et tuleb asuda jõuluvorste tegema:) Selleks sai juba aegsasti soetatud hakklihamasin, lambasoolikaid ja kruubiputru – nüüd tuleb kõik vaid vorstiks toppida.

Oll
06.12.2007 22:11:22
Ja nüüd siis... Olen vist valmis
Seega on Maavillase lehele uudisterubriik loodud! Ei võtnudki niipalju aega kui ma kartsin...
Kokkuvõtteks on ka kodulehekülg enam-vähem valmis (niivõrd kuivõrd see kunagi üldse valmis saab). Katsun seda ikka pidevalt uuendada – selleks aga on kõik märkused ja ettepanekud teretulnud! Esialgu ei ole plaanis teha aktiivset külalisteraamatut (ma vist ei oska kah...) aga saatke aga kirjana matsile ja eks ma katsu kõikidest nõuannetest õppust võtta...

mats
 
06.12.2007 20:30:50
Hakkab looma
istun siin, Endel süles ja vaatan, et kas mul õnnestub luua üks uudiste rubriik... Ei tea... Selg kah valutab ja puha.

mats