sõbrad kontaktid tootevalik taludest avalehele lingid
 

Ala-Mähkli talu

Hallimäe talu

Rõõmu talu

Meie põhitegevus on lambakasvatus, müüme lambaid nii lihaks kui suguloomadeks. Praegu on meil kakssada põhikarja utte. Igal aastal valime noorte uttede hulgast karjatäiendust ja praagime vanu – arvestame tervist, tiinestumist ja emaomadusi. Neid viimaseid peamegi tõuaretusel määravaks – karja jääb utt, kellel on kerge poegimine, tugev emainstinkt ja palju piima.

Puhast tõugu ja pidamise suhtes nõudlik lihalammas jääb meie looduslikel karjamaadel pisut hätta – õigem oleks öelda, et meie jääme pisut ajahätta. Seetõttu suundume enamusega põhikarjast nn lihtsa lamba suunas, kelle üheks põhiomaduseks peaks olema vähene vajadus inimese abi järele. Heade ja vastupidavate ristanduttede saamiseks oleme senise suffolki põhitõu kõrvale toonud saartelt sisse eesti maalammast , gotlandi lammast ja Saksamaalt kaks Eesti esimest dorperi tõugu jäära. Lõuna-Aafrikas aretatud dorper on keskmist kasvu, vastupidav ja hea rohusööda kasutaja. Lisaks on dorper võimeline aastaringselt järglasi andma, vähemalt põhja-Saksamaal poegivad nad kolm korda kahe aasta jooksul. Kas see ka Eestis õnnestub, seda me veel ei tea. Tema üheks kasulikuks omaduseks on võime vill maha ajada ilma pügamata – lambakasvatajad teavad, et see on puhas kokkuhoid. Aga ilusa lõngata ja pehme nahata me muidugi ei jää - häid ristanduttesid oleme saanud gotlandi jäära kasutades ja seega on meie karjas palju suurepärase villakuga loomi nii gotlandlase kui eesti maalamba järeltulijate seas. Villased kampsunid on meie perest fliisid välja tõrjunud ja nahka-lõnga jagub tublisti ka teistele müüa.

Dorper, gotlandlane ja maatõugu lammas annavad lisaks muudele headele omadustele talledele paraja sünnikaalu ja sobivad seega eriti hästi esmaspoegijatele. Lihatõugu jäära me noortel uttedel enam ei kasuta ja tulemused on väga head. Vähem raskeid poegimisi ja minimaalselt hüljatud tallesid.

Lõppjäärana liha tootmisel kasutame vanematel uttedel ikka puhast suffolki jäära. Piimakatel ristanduttedel kasutatuna annab see kombinatsioon korraliku lihavormi ja kiire kasvu.

Oleme aretajatena „igavesed katsetajad“ ja küllap on selle üheks põhjuseks meie elukutse, oleme mõlemad loomaarstid. See annab julguse erinevaid võimalusi proovida ja otsida lambakasvatuses pidevalt uusi lahendusi. Ants õpib Saksamaal Hannoveri Veterinaarülikoolis väikemäletsejate meditsiini ja sinna kogu maailmast kokku voolava lambateabe hulk aitab meid igapäevases talutöös ja ka lambameditsiini ning lambakasvatust käsitlevate loengute pidamisel.

Peamiselt oma kolmele lapsele mõeldes peame tublisid eesti hobuseid, kellega on hea Karula kuplitel kapata. Ja väga „maavillane“ on ka meie pere tulevane piimaandja – puhast eesti tõugu mullikas Eeder. Tööd karja juures ei kujuta enam ette ilma borderkolli Kalleta ja kesk-aasia lambakoera Leilita. Kõik see kokku ongi rõõmus Rõõmu talu!


 

Loengumaterjalid:

1. Siseparasiidid

2. Poegimisaegsed haigused

3. Karjatervis

4. Poegimisabi

5.Respiratoorhaigused

6. Lammaste katarraalne palavik

7.Fotosensitisatsioon

8. Listerioos

9. ORF

10.Keratokonjunktiviit

11.Pseudotuberkuloos

12. Skreipi

13. Zoonoosid

14. Grupitöö I

15. Grupitöö II

 

Tõud:

Dorper

kuidas valida LAMMAST
avaleht

talud

tooted

kontaktid

lingid

kodulehte korraldab mats