header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2011
sisujoon

Avastamisest ja matkamisest

Moosiõunu korjama minnes otsustasin muuseas ka karjamaalt läbi käia, et utekari üle vaadata - kas kõik loomad on alles ja ega kellelgi mingeid kaebusi pole jmt. Käisingi karjamaa risti-põiki läbi, aga mida polnud seda polnud ja nendeks mittekarjakoplisolijateks olid lambad. See oli siis esimene avastus. Võrkaiale ringi peale tehes jõudsin teise avastuseni - pehkinud lepp oli aiale peale langenud ja selle maadligi surunud. Ja sealtsamast läks lammaste kiirtee otse metsa. Olgu siinkohal öeldud, et elame rahvuspargis, mis tähendab muuseas ka seda, et mets ei ole läbiraiutud puupõld vaid ikka korralik METS, kus lamapuitu ja tihedat lodumetsa ja harvendamata segametsa jmt. Lisaks on see metsamassiiv üks Lõuna-Eesti suuremaid ja minu kuplite vahel orienteerumise oskus siiski veel kaheldava väärtusega... Hirm tuli nahka küll - mine sa tea kuhu mu kallid lambad nüüdseks matkanud on! Nii et järele neile!

Sain aru küll, et poolpaljad sääred ja õlapaeltega pluus pole just õige riietus selliseks ettevõtmiseks, sest metsalagendikel leidus rohkesti nii rinnuni ulatuvaid kui ka (lammaste poolt) mahatallatud kõrvenõgeseid. Mäest üles ja alla jälle üles ja alla ja üle mägedevahelise lontsiku - õnneks on siin lamapuitu mahalangenud kaskede näol, mida mööda saab üle lontsiku minna. 

Nojah, tegelikult leidsid siiski lambad lõpuks mind üles, mitte vastupidi. Tulid teised tervitades minu juurde, kui neid seal kuskil mägedevahel hõikusin. Võtsin neid siiski natuke noomida, et mis see siis olgu, et karjamaal ei püsita kuigi seal süüa küll! (Mulle tundus, et mõni neist ikka natuke häbenes ka). Olles mu etteheited ära kuulanud võtsid lambad jalad selga ja hakkasid astuma minu arvates täiesti vales suunas. Mul polnud aga soovi enam neid enda silma alt ära lasta, nii et siis järgnesin neile. Väga viisakad loomad - ootasid mind järgi, kui ma tihedas kuusikus maha kippusin jääma. Põhiline minu ootaja oli Mann, meie karja juhtlammas. Ja uskuge või mitte, aga lambad viisid mu kuiva jalaga oma karjaaia juurde tagasi, kusjuures rada oli ka nõgesevaba ja üleüldse madalmurune - viimane oli muidugi matkaliste endi korraldatud, sest eks matka käigus läks neil ju ka kõht tühjaks ning siis sai rajaümbrus lagedaks söödud. 

Matkalised karjamaal, musträstas kasutab tasuta küüdi võimalust.

Aia juurde oli jõudnud ka Rõõmu talu Lill koos karjakoera Kallega, kes aitas lambad aeda tagasi ajada. Seejärel väike aiaparandus koos Lillega - selgus, et Lill siiski ei ole mootorsaeekspert, aga ka vuks ajas asja suurepäraselt ära:)

Aitäh Lillele ja Kallele! Ja lammastele, kes mulle sellise vahva matka korraldasid (kuigi nõgesekupud annavad ennast siiani tunda:)

 

Olivia

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon