header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2011
sisujoon

Lambad ja metsaloomad

ei kurda üldsegi suurte kiskjate üle - rahu valitseb karjamaadel (kaugelt vaadates). lähemalt vaadates aga ilmneb, et lammaste ümbrus on täis kõiksugu pisikiskjaid, kellel on kange himu paar piiskagi verd lambast kätte saada. Käisin täna vaatamas oma kodust kaugemal olevat uttede punti - no ja pea-aegu ei saanudki vaadata, lambad kimasid närviliselt minema, tiivulised kurjad putukad kannul. Siiski olid kõik uted alles ja süüa neil veel jagus... Alles närisid va mutukad ühe jäära kotti nii, et see üles paistetas - rohud õnneks aitasid. Ja veel aitavad selliste hädade vastu metsaloomad. Või õigemini linnud.

Kusagil meie kauni peldiku laepeal on ennast sisse säädnud tubli linavästriku pere ja need muudkui istuvad lammase juures ja lasevad hää maitsta. Kena kohe vaadata! Lisaks on muidu passinud ka kuldnokad, kuid nüüd kui peenem pere on pesast lahkunud on need läinud suurematele põldudele jõlkuma - Hallimäe talu metsavahelised karjamaaribad jäävad sellele suurele seltskonnale ikka kitsaks. Aga kärbsenäpid see-eest armastavad puude-põõsaste lähedust ja käivad samuti lammaste juures "korjel".

Nagu näha on Maavillase meriinode pooleverelised kenasti kosunud. Enamus on täiesti "isa suust kukkunud", paljudel on juba ka isalt päritud sarved kasvamas. Ja vill on kah isalt, peenike ja valge... Lisaks, mis siin salata, pole ka kehakasv kurta - kasvavad mis mühin. Ise olen küll rahul.

Täna tegin jaanipäeva eelset veretööd ja mõõtsin uue toreda tulemuse maalammaste rindelt: nati üle kolme kuu vanuse lamba lihakeha kaalus 19 kg. Lisasööta pärast karjamaale minekut saanud ei ole - lihtsalt karjamaarohi. Põlvnemine 75 % maalammas 25 % Gotlandlane. Karajmaagi pole midagi erilist - peamiselt looduslik niit aga seda on palju - lammas saab süüa just seda, mis kõige maitsvam tundub. Lambast peab ikka hoolima ja küll ta siis ka kasvab.

Kommentaarid

RITA SÄRE kirjutab 21. juuni 2011:

Terve talv olid lambad väga hea sööda peal ja poegimine väga heal ajal ja üksik tall (oinas). Arvasime, et need olid tegurid, mille tõttu nii hea tulemus saadi.

Ants Võrumaalt kirjutab 21. juuni 2011:

Super tulemus lamba kasvu kohta.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon