header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2012
sisujoon

Peenikest peret

Meil on aiva titeuudiseid, küll lapsi, lambatallesid, vasikaid või kutsikaid. Sedakorda siis jälle kutsikaid. Meel on pildile tunginud omast initsiatiivist, aga samas hea ka  mõõtkava mõttes, nagu dinosaurus autobusside kõrval või kuidas omaaegsetes õpikutes neid suurusi võrreldigi.

Meie kesk-aasialase Leili aastatagune pesakond on ennast nii meie kui teiste lambakarjades sajaprotsendiliselt õigustanud (kõik üheksa kutsikat eelmisest pesakonnast läksid lambakarjadesse valvama ja on selle tööga hästi hakkama saanud). Aga hundid ei jäta - targad ja julged kiskjad on ära õppinud, et üks koer ei saa olla korraga igas suure karjamaa servas. Seega pidi Leili uued kastanid tulest välja tooma. Tähendab sõitma Antsuga Porkunisse ja abielluma uuesti Oruveski õilsast komondorisoost Bobiga. Aitäh Matthewle ja Reenale kannatliku meele eest noorpaari võõrustamisel! Trügiv ja niutsuv tulemus, mida Antsu terav silm ultraheliekraanilt seletas,  on sama võluv kui eelmisel aastal, aga Leili tumedat geeni on tänavu rohkem.

Kutsikaid on sedakorda 12. Siit jagub meile endile üheks-kaheks lisakutsikaks Nessi kõrvale ja eelmise pesakonna kutsikaomanikele, kes järgmist soovisid. Ja jääb ülegi. Kahte samaealist on raske lambakarja sees kasvatada, kõige mugavam on kutsikaid järjest vanemale koerale kõrvale panna kuni piisav arv käes. Aga möödunud aasta näitab, et kanged saarlased on suutnud imeväärselt hakkama saada ka kahe samaealisega. Mõistke-mõistke, kes neist järgmisel pildil on Leili kutsikas.

Tahan siinkohal tervitada kõiki meie eelmiste kutsikate omanikke (ja kõiki teisi karjavalvekoertega lambureid) ja väljendada imetlust teie järjekindla töö suhtes noorte koertega, kellest kõigist on saanud karjavalvurid. Meie alustasime tööd oma laudas, pannes kutsikad paarinädalaselt lammaste juurde elama ja kasvatades neid inimesest eemal karja külge. Aga suurem ja raskem töö oli kindlasti teie kanda - noore koera ohjamine uue kodu karjamaadel,  kus pubekaohtu kutsikad vahel tallesid ringi kihutasid, üle aedade hüppasid või vanade lammastega norisid. Küllap on olnud ka juhtumeid, kus hellasüdameline mööduja tahab koera karjamaalt ära inimeste juurde tuua või lapsed kipuvad lammaste juurde koera üleliia nunnutama. Kasvuraskused käivad asja juurde ja mul on väga hea meel, et  iidset karjakaitsjageeni on tänapäeva Eestimaal kannatlikult ja asjalikult väärindatud. Kui juba laste mõõtkavadeks kasutamiseks läks, siis panen siia juurde ka suvise pildi aasta tagasi sündinud Nessist meie karjas. Loo söödab seal kõrval meie Lambit.

, 

Nessi kasvas tasakaalukaks tugeva valveinstinktiga koeraks, kellel on ema ja isa karvastiku kombinatsioon - mitte komondori pikk ega Leili lühike. Ideaalne karvapikkus aasta ringi õues elavale koerale. Suvi läbi liikus ta koos lammastega ühelt karjamaalt teisele. Ta on pidanud üle elama mitu-mitu hundirünnakut, juba on välja kujunenud klassikaline karjakaitsja positsioon - ohu korral ajab ta karja kokku ja jääb ise haukudes karja ja ohu vahele. Olin sellisele paigutusele korduvalt tunnistajaks, sest olin mitu ööd koos karjaga väljas, kui hundimurdmisaeg oli haripunktis. Päeval lamas ta kõrgemal kohal, kust kogu karjamaa hästi kätte paistis ja ööbis lammaste laagrikohas tihedalt loomade juures.  Järgmisel aastal on ta täiskasvanu, kes suudab ennast väikese õe või venna toel täielikult kehtestada. Ehk siis hakkab huntide ülemvõim siinkandis lõpuks lagunema. Sama soovin kõigile, kes oma koera ja lammaste pärast muretsedes suvel igal hommikul kerge hingevärinaga karjamaale läksid - kas rongad tiirlevad...  Hundi koht ja toidulaud jäägu metsa. Karjavalvekoera karmid vihjed aitavad identiteedikriisis kiskjal ehk oma mina uuesti üles leida.

Liilia

Kommentaarid

Kanged saarlased;) kirjutab 11. november 2012:

Elagu Leili!!! Loodetavasti ta elab need paar kuud veel üle, näeb pildil juba nii väsinud välja:) Bobi abi kuluks praegu marjaks ära, terve selle massi ohjamiseks. Tuleme kindlasti varsti oma silmaga seda hullust kaema. Seniks teile jõudu ja jaksu!! Olge Rõõmsad!

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon