header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2012
sisujoon

Võõrutamised võõrutatud

Nagu pildilt näha läksid poisid ülekäte ja batuut oli neil üks süütumaid meelelahutusi. Igale poole otsa ronimine on neil teadagi veres. Initsiatiiv saab alati karistatud ja nüüdseks on nad juba pea kuu oma emade ja õdede juurest ära. Veidi hiljem võõrutasime ka nooruted ja nüüd saavad vanad uted paarituseni kosuda. Noored kolisid ristikuädalale ja paisuvad tublisti. (Pildid on veidi varasemast ajast)

Suvel võib võõrutatud nooruted ja noorjäärad veel ühes karjas hoida, sest kuigi noorjäärad on juba hoos, ei indle kevadised uted veel enne sügist ja ühte noorloomakarja on lihtsam pidada ja parematele karjamaadele liigutada. Nagunii on lisaks eraldi vanade uttede kari ja vanade jäärade kari.

Võõrutamine on noorloomale suur stress ja vaja on eriti hoolikat söötmist. Tõenäoliselt näitab roojaproov ka plahvatuslikult suurenenud parasiidihulka, sest tugev stress nõrgestab organismi vastupanuvõimet.  Niisiis mitte liiga järsud muutused söötmises (näiteks ei tohi kohe koos piimalt mahavõtmisega alustada jõusöödaga, sest seda on seedimisele korraga liiga palju, pigem alustada enne või pärast võõrutamist), näidustatud parasiiditõrje ja loomulikult pidev tervisliku seisundi jälgimine. Siis ei teki võõrutatud tallede kasvus tagasilööki.

Meie noorloomadest on paljud juba rännanud üle Eesti laiali, aga sugujäärasid on veel piisavalt. Pildil on koos külla tulnud Tormiga mullused ja tänavused jäärad ja välimiku dorperipärasus on pooleverelistel ja puhtamatõulistel juba selgelt eristatav.

 

.

Igatahes oleme tänavu pööranud erinevate loomagruppide pidamisele senisest rohkem tähelepanu ja loodame, et see kajastub tiinestumises ja noorte juurdekasvus.

 

Iseküsimus muidugi, kas pilsner kõigile meeldib...
 

Liilia

 

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon