header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2012
sisujoon

Karjakoerad ja kevad

Ausõna, see pole arvutis kokku monteeritud foto. Ise täna hommikul siinsamas akna all tegin. Nessi tõepoolest on Eederi suure külje varjus päikesepeidus ja lambad pole mitte päriselt lehma seljas vaid tema taga keldrimäel.

Meil on maja juures akna all hästi jälgitavas kohas Nessi jaoks PEDAGOOGILINE GRUPP, mis koosneb noortest mittetiinetest reservlammastest., kellele Nessi ajutine mängulust suuremat tüli ei tee. Nessi võtab vahel mäe otsast hoogu ja jookseb siis karja hulka, lahe ju kui kõik laiali paiskuvad!  Et sellist tormamist ja lammastega mängimist Nessist välja harjutada, on tal praegu kaelas kerge pulk, mis teeb möllamise ebamugavaks. Nägime taolist kaelapulka Rumeenias mägedes karja valvavatel noorkoertel. Tundub, et see toimib hästi, Nessi ei viitsi enam tormata, pulk jalus ja toimetab lammaste keskel rahulikult. Need ei märkagi enamasti, et üks nende hulgast pole lammas vaid koer ja nihutavad ennast tülpinult eest ära, kui kutsikas mängima kipub. Naksamise või sakutamise mängud lõpetame eos - lööme akna lahti ja röögatame. Nessi õpib väga kiiresti, mida võib ja mida mitte. Eeder on ka siin, ainus tiine kogu pundis, harjuvad koeraga koos elama. Natuke terasemalt peame olukorda jälgima hakkama jälle siis, kui praegu laudas poegivad uted talledega Nessi karja asuvad. Talled ja noor koer on tundlik teema, millest kirjutan edaspidi.

Niisiis - tänane. Mul pole aega pildistada, kui loomadele uut söödarulli ette paneme, sestap pildistasin täna sama koostööd (koerad-lambad-lehm-söötmine) kuivalt ilma traktori ja söödarullita, et näidata, kuidas toimub töö meie karjas, kus on nii karjaVALVEkoer kui karjaAJAJAkoer. Neid ameteid aetakse tihti segi, aga nagu järgnevast näha, on nende töö täiesti erinev.

Algul näeb asi välja nii - kari sööb, Nessi valvab nagu praegu, magab lammaste vahel või söödarulli sees. Kogu oma lammastega samastumise juures sööb ta  ise heina üldiselt kehvasti...

 

Nüüd asub tööle Kalle, kes peab karja otsakorral söödarulli juurest ära ajama ja eemal hoidma, et me saaks elektrikarjuse pikali lasta, traktoriga sisse sõita, uue rulli rahus lahti pakkida ja rõngasse panna. Nessi sel ajal valvama ei pea - hundid kardavad traktorit - ja siis ta kasutab vaba aega Kalle segamiseks. No mängi siis minuga, kui sa juba mulle külla tulid!

Nessi on oma viie elukuuga ikka veel kutsikas ja käitub vastavalt. Kalle ei tee temast praegu välja (nagu ta ei tee lammaste juuresolekul üldse kellestki muust välja) ja loodetavasti ei teki neil tulevikus ka mingit muud kontakti - ei mängulist ega konfliktset. Nad saavad kokku ainult tööolukorras - karja ajamiseks - ja pole vaja, et nad mingil muul moel üksteisega läviks. Meie eelmisele koerale sai saatuslikuks teise koeraga hulkumas käimine ja me püüame seda nüüd vältida. Karjavalvekoer on karjas ja jääb sinna, maja(lauda)valvekoer  on maja juures ja ajajakoer töötab, kus tarvis, vahepealse aja on oma aedikus või toimetab koos inimesega. Igal koeral oma töö ja koht, soovitavalt üksteisest eemal.
 

No mis sa  teed nii tuima elukaga, kes peale töö midagi ei mõika...

Kui Kalle vedu ei võta, siis asub Nessi jälle oma positsioonile karja juures.

Ja lõpuks, kui töö on tehtud, kari keldrimäe otsast alla lastud uut rulli sööma ja Kalle traktori kannul lahkunud, siis tuleb nagu ikka meie kollane Vova ja võtab kogu au endale.

Liilia

Kommentaarid

Silvia kirjutab 5. mai 2012:

See esimene pilt on tõesti lahedalt välja kukkunud :-) Jõudu!

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon