header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
2012
sisujoon

Poegimisaeg on tähtis aeg, II

Alljärgnevat poegimisabijuttu oleme Antsuga juba mitmetel loengutel rääkinud, aga kuna see kuulub kordumakippuvate küsimuste rubriiki, siis võtan aga uuesti käsile. Ja kelle ema see kordamine pidigi olema...
 

Kui rääkida jälle kõigepealt asjadest, mis hingel, siis seal on mul järjekordne stampsoovitus – looge juba eelnevalt toimiv suhtlus oma veterinaariga. Meie oleme küll olemas ja võimalusel tulemas, aga siit Valgamaalt Eesti teise otsa jõudmine, juhul kui tegu on raske poegimisega või tugeva põletikuga, on kriisisituatsioonis mõttetu rabelemine ja hilinemine loomale eluohtlik – poegimisajal juhtuvad asjad ruttu ja pöördumatult. On olnud juhtumeid, kus loomaarst isegi ei tea, et tema piirkonnas on lambakari.

Kui teie ise võtate arstil aegsasti nööbist kinni ja räägite oma muredest, jõuab tema ennast lambateemaga kurssi viia või mõelda läbi lambale-kitsele sobivad vahendid oma ravimikohvris. Tema oskab teile ka välja uurida, milliseid proove te saate kohalikku laborisse saata ja millal (näiteks kui kaua peab aborteerunud loode ootama teie külmikus enne kui see õnnestub laborise viia ja kui suure söödatuusti te peaksite saatma laborisse kui teil on kahtlusi, et hallitanud talvesööt võib põhjustada teie loomadele terviseprobleeme). Agaramad istuvad koos oma kohaliku loomaarstiga kohvitassi taha ja lepivad kokku, millal võib tohtri abi öösel ja päeval vaja minna st millal on farmis poegimisperiood. Samuti arutage läbi, milliseid ravimeid ja vahendeid teie vajate ja milliseid temal on teile soovitada-müüa ja mida ta saaks aidata tellida. Ta peaks ju olema valmis kohale lendama vahenditega, mida ta loomaomaniku kätte anda ei saa. Kriitiline on asi udara- ja emakapõletikuga, kus abi süsteemse antibiootikumi kujul peaks saabuma väga kiiresti ja ravikuur peaks kestma mitte vähem kui 5-7 päeva.
Enne poegimisaega tasub ette võtta retk kohalikku veterinaarapteeki ja varusid täiendada. Kodus võiksid olemas olla loomadele mõeldud tupeküünlad, mida manustada lambale näiteks peale rasket abistatud sünnitust või päramiste peetuse korral. Enda tarvis varuge kummikindaid – see on kasulik nii loomale kui teile, sest hügieen pole poegimisajal kunagi liiast. Oluline on libestusvahend – kasutage seda alati poegimisabi korral, sest enamasti on abi ajaks lootevesi juba läinud ja sünnitusteed kuivad. Lihtsalt kiskumine vigastab nii talle kui utte.
Tallede nabanööri desoks on kasulik varuda pihusti joodi alkoholilahusega (rohkem on nabakaudsete nakkustega probleem suuremates seespeetavates karjades, kus aluspanu pole alati kuiv ja loomad paiknevad tihedalt. Enamasti on indikaatoriks jämenenud liigesed väikestel talledel, tugev lonkamine ja selgelt tuntav paksend kõhunaha all). Veel kuivamata nabanööri ja edaspidi juba lõikuvate hammaste abiga saab tall lahkesti oma organismi kõik loomapidamisalal „pakutavad“ nakkused. Täiesti eraldi teema on tallede vaktsineerimine, mis aitab paljusid probleeme ennetada (klostridioosid!).
Ja muidugi ei väsi ma kiitmast sondi, mis on hädavajalik esimese terneportsu sisseandmisel nõrgavõitu talledele.

 

Nõrk või imemisinstinktita tall ei saa lutipudelist joomisega hakkama ja pigem on sellises olukorras oht lasta piim lutist hingamisteedesse. Seevastu sondiga otse makku manustatud ternes tagab tallele kohe sünnijärgselt vajalikud antikehad ja energiavaru, millega vältida alajahtumist. Sondi aeglane sisseviimine suunurgast on nii lihtne, et sellega saab väikese proovimise järel iga lambur ise hakkama. Samas peab silmas pidama, et juba alajahtunud tall (kehatemperatuur alla 35 kraadi) ei suuda piima omastada ja sundtoitmisest pole kasu. Sel juhul tuleks tall enne üles soojendada (norm. kehatemp. 39-40 kraadi).

Sond on muuhulgas hea abimees ka poegimisabi korral - libestusvahendi (muu puudumisel kasvõi seebivesi)viimiseks väga kuivadesse sünnitusteedesse. Sel juhul võib kolviga aeglaselt suruda. Toitmise ajal peaks piimal laskma lihtsalt voolata ja mitte suruda.

Lamburil võiks kodus olemas olla ka tupe- ja emakafiksaatorid lammastele ja kitsedele (sellised plastmassist vigurid, mille paigaldamise nipi saab taaskord teie loomaarst teile kätte näidata, et edaspidi sellega juba ise kiiresti toime tulla, kui loomal tupp või emakas välja langemas). Tean juba mitmeid vapraid lambureid, kes sellega ise suurepäraselt toime tulevad, parimad tervitused neile siitpoolt. Siis muidugi korralik haavasprei väiksematele vigastustele ja õmblustele ja soovitavalt ka märkimissprei või pulk, et jälgimist vajavaid loomi karjast ära tunda.

Jätan siinkohal oma "järjejutu" jälle katki, et asi väga pikaks ja segaseks ei läheks.

Meie enda karja poegimisajani on mõni nädal aega ja ettevalmistustööde hulka kuulub poegijatele lauta ruumi juurde tekitamine. Teise hoonesse ja õue kolivad nii jäärakari, lehmad kui mittepoegijad. Ultraheliga mittetiineks määratud noored uted elavadki nüüd hea meelega rohkem õues ja koos nendega ka Nessi (karjavalvekoer, kelle viimasest pesakonnast endale jätsime).

Hava oli ainus, kes sellest kambast tuppa tulema nõustus kuigi tal oli ka kõva kiusatus ennast lammaste vahele heintesse magama kerida.

Liilia

 

Kommentaarid

Liilia kirjutab 28. märts 2012:

Fiksaatori saab siduda pügamata lambale villa külge ja pügatud lambale õmmelda kerge pistega (muidugi meditsiinilise õmblusmaterjaliga) naha külge, see ei tee talle seal häda. Munajas ots läheb tuppe ja kaks tiiba mõlemale küljele. Kui ei õnnestu ise tellida kusagilt ravimifirmast, siis võiks küsida kohalikust vet apteegist, nemad teavad, kuskohast tellida. Teie loomaarst teab kindlasti sellist moodust nagu Bühneri pael või Bühneri õmblus, mida saab ka väljalangemiste korral kasutada. Siis ei tohi seda ainult peale unustada kui lammas poegima hakkab.

kaire kirjutab 16. märts 2012:

Tahtsi küsida, et kust oleks võimalik saada neid tupefiksaatoreid. Kardan, et kui ma lähen selle jutuga kohaliku veti juurde, siis nad ei tea paraku ei sellisest asjast ega ka selle paigaldamisest mitte midagi :S Meil siin Hiiu saarel kehtib reegel, et ise pead olema kõige targem loomaarst ja lamba puhul on parim rohi nuga (arsti silme läbi)... paraku... Siiani olen tupe välja langemise korral lambale püksid ja pluusi selga sidunud, aitab ilusti, kuid on üsna tülikas teha... tõenäoliselt selle fiksaatori paigaldamine on veidi lihtsam.. või ma eksin?

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon